методичний порадник




Методичний порадник

Орієнтовний календарно-тематичний план
 уроків з предмету «Захист Вітчизни»
(за новою програмою, затвердженою
наказом МОН України від 23.10.2017 № 1407)








Пояснювальна записка

Календарно-тематичне планування (далі КТП) уроків з предмету «Захист Вітчизни», як основною організаційною формою вивчення предмету, складається вчителями предмету «Захист Вітчизни» відповідно до нової навчальної програми предмету «Захист Вітчизни», затвердженої наказом МОН України від 23.10.2017 року №1407 і спрямоване на реалізацію та досягнення його мети. КТП надає можливість оптимально підійти до вирішення основних завдань предмету, головним компонентом якого є запровадження компетентнісного підходу у навчальний процес закладів системи загальної середньої освіти на основі ключових компетентностей.
Основна мета реалізовується комплексом навчально-виховних завдань:
- ознайомлення здобувачами освіти з основами нормативно-правового забезпечення захисту Вітчизни, цивільного захисту та охорони життя і здоров’я;
- усвідомлення здобувачами освіти свого обов’язку щодо захисту України у разі виникнення загрози суверенітету та територіальній цілісності держави;
- набуття знань про функції Збройних Сил України та інших військових формувань, їх характерні особливості;
- засвоєння основ захисту Вітчизни, цивільного захисту, домедичної допомоги, здійснення психологічної підготовки здобувачами освіти до захисту Вітчизни;
- підготовка здобувачів освіти до захисту Вітчизни, професійної орієнтації молоді до служби у Збройних Силах України та інших військових формуваннях, визначених чинним законодавством, до захисту життя і здоров’я, забезпечення власної безпеки і безпеки інших людей у надзвичайних ситуаціях мирного і воєнного часу.
         КТП складано із розрахунку 1,5 години на тиждень: для 10 класу – 52 години на рік, для 11 класу – 35 годин на рік та 18 годин на навчально-польові заняття (збори) для юнаків і навчально-тренувальні заняття для дівчат. Загалом 105 годин на весь курс навчання.
  У залежності від матеріально-технічної бази загального закладу системи освіти, професійної компетентності вчителя кількість годин програмового матеріалу може бути скореговане на 20 відсотків в межах розділу. Послідовність вивчення розділів та тем в межах вимог навчальної програми вчитель може коригувати самостійно.
За розділом «Прикладна фізична підготовка» (Основи самозахисту) вчитель, який не має відповідної спеціальної підготовки для показу елементів і прийомів національних бойових мистецтв («Спас», «Бойовий гопак», «Хортинг»), ознайомлює та може використовувати інформаційно-комуникативні технології у вигляді презентацій, слайдів, відеороликів тощо за даною темою.
При складанні КТП для юнаків вчителям слід запланувати такі розділи:
Розділ 1. Основи національної безпеки України
Розділ 2. Збройні Сили України на захисті Вітчизни
Розділ 3. Статути Збройних сил України
Розділ 4. Стройова підготовка
Розділ 5. Вогнева підготовка
Розділ 6. Тактична підготовка
Розділ 7. Прикладна фізична підготовка
Розділ 8. Основи цивільного захисту
Розділ 9. Домедична допомога
При складанні КТП для дівчат вчителям слід запланувати такі розділи:
Розділ 1. Основи медичних знань і домедичної допомоги.
Розділ 2. Основи цивільного захисту.
Розділ 3. Міжнародне гуманітарне право (МГП) про захист цивільного 
      населення.
Розділ 4. Домедична допомога в бойових умовах.











Календарно-тематичний план №1
для І курсу навчання юнаків та бажаючих дівчат
(10 клас) на 2019-2020 навчальний рік

з/п
Тема
Дата прове-дення
Примітка

1.
Вступний урок
Військово-патріотичне виховання – складова патріотичного виховання молоді. Підготовка до захисту Вітчизни – обов’язок кожного громадянина. Зміст програми предмета «Захист Вітчизни», завдання кожного розділу, порядок проведення занять. Обов’язки та правила поведінки учнів на уроках.

1 год.

Розділ 1. Основи національної безпеки України

2 год.

2.
Тема 1. Система світової колективної безпеки.
Поняття національної безпеки держави. Система національної безпеки України. Поняття «гібридна війна». Структура воєнної організації держави та її керівництво.



3.
Тема 2. Національні інтереси України та загрози національної безпеці.
Воєнна доктрина України. Розвиток національних Збройних Сил та інших військових формувань України - необхідна умова забезпечення могутності української держави. Міжнародне військове співробітництво та участь збройних формувань України в миротворчих місіях ООН. Формати відносин Україна-НАТО та структурами європейської системи колективної безпеки. Перспективи вступу України в НАТО.



Розділ 2. Збройні Сили України на захисті Вітчизни

5 год.

4.
Тема 1. Нормативно-правова база з військових питань. Військова присяга та військова символіка України.
Заняття 1. Нормативно-правова база з військових питань. Законодавство України про військову службу. Структура та завдання Збройних сил України. Основні напрямки військово-професійної орієнтації учнів. Військові навчальні заклади, правила прийому, порядок підготовки та вступу до них.



5.
Заняття 2. Історія походження військової присяги, бойового прапора, військової символіки збройних формувань України. Військова присяга - клятва на вірність українському народові, її значення, порядок прийняття та відповідальність за порушення. Бойовий прапор військової частини – символ честі, доблесті і слави.



6.
Тема 2. Історія розвитку українського війська.
Заняття 1. Додержавний давньослов'янський період або Слов’янське військо – (ІІІ-ІХ ст. н.е.); історія українського війська періоду Київської Русі; історія українського війська періоду козаччини. Українські військові формування та участь українців у військових подіях ХХ століття. ЗСУ незалежної України до 2014 року. Нова українська армія 2014-2017; видатні військові діячі українського народу.



7.
Тема 3. Основи міжнародного гуманітарного права.
Заняття 1. Об’єктивна необхідність урегулювання ведення бойових дій за допомогою міжнародного гуманітарного права. Особливості ведення воєнних дій з врахуванням норм МГП. Заборонені засоби та методи ведення воєнних дій.



8.
Заняття 2. Правила застосування норм МГП щодо розпізнавання осіб та об’єктів. Міжнародний правовий захист жертв війни та цивільних об’єктів. Захист дітей та жінок в МГП. Запобігання порушення норм МГП.



Розділ 3. Статути Збройних Сил України

2 год.

9.
Тема 1. Дисциплінарний статут. Військовослужбовці та відносини між ними. Військова дисципліна.
Заняття 1. Поняття про військові статути. Військові звання і знаки розрізнення. Начальники та підлеглі, старші та молодші, їх права і обов’язки. Дотримання військовослужбовцями статутних взаємовідносин. Правила військової ввічливості і поведінки військовослужбовців. Порядок звернення до начальників, віддання і виконання наказів. Військова дисципліна, її суть і значення. Обов’язки військовослужбовців з дотримання військової дисципліни. Заохочення та стягнення, що накладають  на солдат (матросів), сержантів (старшин).



10.
Тема 2. Статут внутрішньої служби. Організація внутрішньої служби.
Заняття 1. Розподіл часу і повсякденний порядок. Розпорядок дня та його значення для виконання основних заходів повсякденної діяльності навчання й побуту особового складу підрозділів



Розділ 4. Стройова підготовка

4 год.

11.
Тема 1. Стройові прийоми і рух без зброї.
Заняття 1. Строї та їх елементи. Обов’язки військовослужбовця перед шикуванням і в строю. Попередня та виконавча команди. Виконання команд «Ставай», «Рівняйсь», «Струнко», «Вільно».



12.
Заняття 2. Стройове положення. Повороти на місці. Рух стройовим і похідним кроком. Повороти під час руху.



13.
Заняття 3. Виконання стройових прийомів і руху без зброї.



14.
Тема 2. Строї відділення.
Заняття 1. Шикування відділення в розгорнутий і похідний строї. Розмикання і змикання відділення. Перешикування відділення з однієї шеренги у дві і навпаки. Рух відділення стройовим і похідним кроком.



Розділ 5. Вогнева підготовка

10 год.

15.
Тема 1. Стрілецька зброя та поводження з нею.
Заняття 1. Історія розвитку та класифікація стрілецької зброї. Історія українського зброярства. Озброєння іноземних армій. Сучасна стрілецька зброя. Її класифікація, бойові властивості, принцип дії. Заходи безпеки при поводженні зі зброєю і боєприпасами.



16.
Заняття 2. Основи стрільби зі стрілецької зброї. Прийоми та правила стрільби зі стрілецької зброї. Поняття постріл. Лінія прицілювання (цілик, мушка, мішень). Правила та одноманітне прицілювання. Прийоми стрільби.



17.
Заняття 3. Положення під час стрільби з місця та в русі. Вибір і зайняття правильної позиції для стрільби. Правила та техніка ведення стрільби.



18.
Заняття 4. Спостереження за полем бою, вибір цілі для обстрілу. Призначення вихідних установок (вибір прицілу і точки прицілювання). Вибір моменту для відкриття вогню. Ведення вогню, спостереження за його результатами. Корегування стрільби.



19.
Заняття 5. Призначення та бойові властивості автоматів. Поняття про будову автоматичної зброї та роботу її частин та механізмів.



20.
Заняття 6. Підготовка автомата до стрільби. Можливі затримки і несправності під час стрільби і способи їх усунення.



21.
Заняття 7. Порядок неповного розбирання і складання та обслуговування. Тренування у неповному розбиранні та складанні автомату. Заходи безпеки при поводженні зі зброєю.



22.
Заняття 8. Малокаліберна і пневматична гвинтівки та гладкоствольна рушниця. Загальна будова малокаліберної і пневматичної гвинтівок та їх характеристика. Загальна будова помпових та напівавтоматичних гладкоствольних рушниць.



23.
Заняття 9. Основи стрільби з пневматичної гвинтівки. Помилки при стрільбі з гвинтівки та їх усунення. Стрільба з пневматичної гвинтівки.



24.
Заняття 10. Загальна будова та види боєприпасів до стрілецької зброї. Маркування боєприпасів. Спорядження магазину патронами і порядок зарядження автомата. Мінно-вибухові пристрої. Класифікація, принципи дії, алгоритм дій при їх виявленні.



Розділ 6. Тактична підготовка

10 год.

25.
Тема 1. Основні риси загальновійськового бою.
Заняття 1. Поняття про бій. Види вогню та маневру, їх значення в бою. Основні види та риси ведення бою. Особиста зброя та екіпіровка солдата.



26.
Тема 2. Індивідуальні дії солдата та взаємодії у складі двійок та груп.
Заняття 1. Види носіння зброї (вільне, тактичне та в момент наближення до цілі). Пересування одиночно бійця на полі бою: переповзання (напівкарачки, по-пластунськи, щільне переповзання); перехід; перебігання.



27.
Заняття 2. Використання укриття на полі бою та рельєфності поверхні землі. Нанесення гриму. Маскування зброї.



28.
Заняття 3. Поняття про вогневу позицію в обороні. Вимоги до вибору місця для ведення вогню і спостереження. Вибір місця для ведення спостереження.



29.
Заняття 4. Способи вивчення місцевості, виявлення цілей та доповідь про їх знаходження. Послідовність обладнання і маскування окопу для стрільби лежачи.



30.
Заняття 5. Склад бойової групи. Розподіл обов’язків між військовослужбовцями та їх взаємодія у бойовій групі. Порядок дій у складі бойових груп.



31.
Тема 3. Основи військової топографії.
Заняття 1. Суть орієнтування на місцевості. Визначення сторін горизонту за компасом, годинником та сонцем, зірками, місцевими предметами.



32.
Заняття 2. Азимут магнітний і його визначення. Визначення азимута на місцевий предмет і напрямку руху за азимутом.



33.
Заняття 3. Складання опису місцевості. Спосіб горизонталей як основний спосіб зображення рельєфу на топографічних картах. Система прямокутних та географічних координат. Висота перерізу рельєфу.



34.
Заняття 4. Визначення абсолютних і відносних висот за топографічною картою. Визначення зон видимості.



Розділ 7. Прикладна фізична підготовка

4 год.

35.
Тема 1. Силова підготовка та подолання перешкод.
Заняття 1. Силові вправи з вагою власного тіла та з обтяженнями.



36.
Заняття 2. Біг по пересіченій місцевості Подолання перешкод. Ознайомлення з елементами смуги перешкод.



37.
Тема 2. Основи самозахисту.
Заняття 1. Ознайомлення з національними бойовими мистецтвами (хортинг, бойовий гопак, спас).



38.
Заняття 2. Тренування елементів та прийомів різновидів національних єдиноборств.



Розділ 8. Основи цивільного захисту

6 год.

39.
Тема 1. Надзвичайні ситуації мирного та воєнного часу та загроза їх виникнення.
Заняття 1. Єдина державна система цивільного захисту та її складові. Законодавче та нормативно-правове забезпечення її функціонування.



40.
Тема 2. Надзвичайні ситуації природного, техногенного, воєнного і соціально-політичного характеру.
Заняття 1. Причини виникнення та класифікація надзвичайних ситуацій.



41.
Заняття 2. Загальні ознаки надзвичайних ситуацій. Рівні надзвичайних ситуацій.



42.
Заняття 3. Джерела небезпечних ситуацій у військовий час.



43.
Заняття 4. Надзвичайні ситуації, які характерні для регіону, їх наслідки для життєдіяльності населення та суб’єктів господарювання.



44.
Заняття 5. Потенційно небезпечні об’єкти міста (району) та їх коротка характеристика. Попередження виникнення можливих надзвичайних ситуацій.



Розділ 9. Домедична допомога

8 год.

45.
Тема 1. Базова підтримка життя.
Заняття 1. Рятувальний ланцюжок при раптовій зупинці серця. Алгоритм дій. Основні правила та порядок проведення реанімації.



46.
Заняття 2. Звільнення дихальних шляхів від сторонніх предметів – западання язика, нижньої щелепи, слизу, води тощо – та відкриття верхніх дихальних шляхів (підняти підборіддя та висунути нижню щелепу).



47.
Заняття 3. Штучне дихання – його різновиди, методика та техніка проведення штучної вентиляції легенів. Непрямий масаж серця, як спосіб відновлення діяльності серцево-судинної системи, методика його виконання.



48.
Заняття 4. Застосування автоматичного зовнішнього дефібрилятору. Техніка проведення реанімаційних заходів одним та двома рятівниками.



49.
Тема 2. Надання домедичної допомоги при кровотечах.
Заняття 1. Види кровотеч. Неконтрольована кровотеча найбільш поширена причина серед попереджуваних смертей після травматичного ушкодження.



50.
Заняття 2. Алгоритм дій при кровотечі. Техніка застосування прямого тиску на рану.



51.
Заняття 3. Техніка накладання турнікета на верхні та нижні кінцівки. Техніка тампонування рани.



52.
Заняття 4. Техніка накладання давлючої пов’язки. Техніка виносу поранених.


























Календарно-тематичний план №2
для ІІ курсу навчання юнаків та бажаючих дівчат
(11 клас) на 2019-2020 навчальний рік

№ з/п
Тема
Дата прове-дення
Примітка

Розділ 5. Вогнева підготовка

5 год.

1.
Тема 2. Ведення вогню з місця по нерухомих цілях і цілях, що з’являються.
Заняття 1. Основні заходи безпеки при проведенні стрільб в тирі та на військовому стрільбищі. Організація і порядок проведення стрільби з автомата. Влучність стрільби. Вибір цілі, прицілу та точки прицілювання. Підготовка упора, виготовлення до стрільби, лежачи з упору. Удосконалення знань з будови автомата.



2.
Заняття 2. Тренування у одноманітності прицілювання, вирішення завдань на визначення прицілу і точки прицілювання. Умови виконання, тренування та виконання вправ стрільби з пневматичної (малокаліберної) гвинтівки.



3.
Тема 3. Ручні осколкові гранати та поводження з ними
Заняття 1. Призначення, бойові властивості, загальна будова і принцип дії ручних гранат. Порядок огляду і підготовки гранат до застосування.



4.
Заняття 2. Заходи безпеки під час поводження з ручними гранатами. Вивчення прийомів і правил метання ручних гранат.



5.
Заняття 3. Виконання першої вправи з метання ручних гранат.



Розділ 5. Тактична підготовка

8 год.

6.

Тема 3. Дій солдата у складі бойових груп, відділення.
Заняття 1. Завдання, прийоми і способи дій солдата на полі бою у складі бойової групи, відділення.



7.
Заняття 2. Особливості дій солдата у складі бойових груп. Обов’язки солдата в бою у складі бойової групи та відділення.



8.

Заняття 3. Склад бойової групи (малі тактичні групи (до 8 чоловік). Розподіл обов’язків між військовослужбовцями та їх взаємодія у бойовій групі та відділенні.



9.
Заняття 4. Порядок дій у складі бойових груп та  відділення.



10.
Заняття 5. Бойові порядки та їх використання під час руху.



11.
Заняття 6. Дії дозорних під час огляду місцевості та місцевих предметів, загороджень, мостів, різних перешкод. Дії в засаді.



12.
Заняття 7. Прийоми і способи знищення противника в бою у складі бойової групи.



13.
Заняття 8. Способи пересування на полі бою (колона, шахматка, клин, ланцюг), у тому числі у складі малої тактичної групи (до 8 чоловік) та відділенні.



Розділ 7. Основи цивільного захисту

9 год.

14.
 Тема 3. Основні способи захисту населення в надзвичайних ситуаціях.
Заняття 1. Основні принципи щодо захисту населення. Повідомлення про загрозу і виникнення надзвичайних ситуацій та постійного його інформування про наявну обстановку.



15.
Заняття 2. Навчання населення вмінню застосовувати засоби індивідуального захисту і діяти у надзвичайних ситуаціях.



16.
Заняття 3. Укриття людей у сховищах, медичний, радіаційний та хімічний захист, евакуація населення з небезпечних районів.


17.
Заняття 4. Спостереження та контроль за ураженістю навколишнього середовища, продуктів харчування та води радіоактивними, отруйними, сильнодіючими отруйними речовинами та біологічними препаратами.


18.
Заняття 5. Порядок дій в умовах особливого періоду,  під час артилерійського обстрілу, у натовпі, у разі виявленні підозрілого предмету. Надання екстреної психологічної допомоги (самодопомоги) при перебуванні в екстрених ситуаціях.


19.
Заняття 6. Складання та вміст тривожної валізи на випадок термінової евакуації або переходу до захисних споруд (підвалів, погребів тощо). Види терористичних проявів та способи дій терористів. Захист від терористичних проявів та дії населення  в умовах надзвичайних ситуацій, пов’язаних з  можливими терористичними проявами.



20.
Тема 4. Основи рятувальних та інших невідкладних робіт.
Заняття 1. Характеристика зон стихійного лиха (ураганів, затоплень, пожеж, хімічного, радіаційного та бактеріологічного зараження тощо).



21.
Заняття 2. Сутність, зміст і послідовність виконання рятувальних та інших невідкладних робіт. Заходи забезпечення рятувальних та інших невідкладних робіт. Заходи безпеки при проведенні рятувальних робіт.



22.
Заняття 3. Розшук уражених у завалах, а також в будинках, які пошкоджені і горять. Способи рятування людей з-під завалів, з верхніх поверхів напівзруйнованих будівель з використанням табельних і підручних засобів. Рятування людей із завалених і пошкоджених захисних споруд.



Розділ 8. Домедична підготовка

13 год.

23.
Тема 1. Базова підтримка життя.
Заняття 1. Алгоритм дій при раптовій зупинці серця.
Основні правила та порядок проведення реанімації.



24.
Заняття 2. Звільнення дихальних шляхів від сторонніх предметів – западання язика, нижньої щелепи, слизу, води тощо – та відкриття верхніх дихальних шляхів (підняти підборіддя та висунути нижню щелепу). Маніпуляції відновлення прохідності верхніх дихальних шляхів.



25.
Заняття 3. Штучне дихання – його різновиди, методика та техніка проведення штучної вентиляції легенів.
Непрямий масаж серця, як спосіб відновлення діяльності серцево-судинної системи, методика його виконання.



26.
Заняття 4. Застосування автоматичного зовнішнього дефібрилятору. Техніка проведення реанімаційних заходів одним та двома рятівниками.



27.
Тема 2. Контроль кровотечі.
Заняття 1. Види кровотеч. Основні принципи невідкладної допомоги. Неконтрольована кровотеча найбільш поширена причина серед попереджуваних смертей після травматичного ушкодження.
Алгоритм дій при кровотечі.



28.
Заняття 2. Техніка застосування прямого тиску на рану
Техніка накладання турнікета  на верхні та нижні кінцівки.



29.
Заняття 3. Техніка тампонування рани. Техніка накладання давлючої пов’язки. Техніка виносу поранених.



30.
Тема 3. Надання допомоги пораненим в умовах бойових дій.
Заняття 1. Вступ до курсу тактичної медицини. Причини попереджуваних смертей  при бойовій травмі. Етапи надання домедичної допомоги.



31.
Заняття 2.  Надання допомоги на етапі під вогнем (CUF, Care Under Fire). План дій на етапі під вогнем. Техніка виносу пораненого з небезпечної зони. Ознаки життєзагрозливої зовнішньої кровотечі. Застосування турнікетів для кінцівок. Само- і взаємодопомога.



32.
Заняття 3. Надання домедичної допомоги в зоні тактичних умов (TFC, Tactical Field Care). Послідовність дій за алгоритмом «MARCH». Загальні причини зміни стану свідомості.



33.
Заняття 4. Зупинка кровотеч, що загрожують життю. Принцип тампонування ран. Використання рекомендованих гемостатичних засобів. Використання компресійної пов’язки. Прямий тиск на рану. Відновлення та забезпечення прохідності дихальних шляхів. Виведення нижньої щелепи. Безпечне введення носового (назофарингеального) повітроводу. Визначення показань до проведення екстреного відновлення прохідності дихальних шляхів з допомогою хірургічного втручання (крікотиреотомії).



34.
Заняття 5. Проникаючі поранення грудей. Огляд грудної клітки. Використання герметизуючих (оклюзійних) наклейок. Поранення легень. Напружений пневмоторакс. Повний огляд пораненого, зупинка всіх інших видів зовнішніх кровотеч. Тактично значущі ознаки шоку в поранених.



35.
Заняття 6. Надання домедичної допомоги при переломах, опіках, відмороженнях, проникаючому пораненні ока. Накладання шин. Застосування жорсткого щитка при травмі ока. Загальновійськовий набір пігулок. Попередження гіпотермії та виявлення ознак черепно-мозкової травми. Підготовка до евакуації. Документація.
































НАВЧАЛЬНО-ПОЛЬОВІ ЗАНЯТТЯ (ЗБОРИ) – 18 годин

№ з/п
Теми
Дата
 прове-дення
Примітка
Розділ І. Тактична підготовка

11 год.
1.
Тема 4. Дії солдата в бою у складі малих тактичних груп.
Заняття 1. Дії солдата в обороні. Вибір вогневої позиції, її інженерне обладнання та маскування.


2.
Заняття 2. Дії відділення в обороні, наступі та
 в розвідувальному дозорі. Ведення спостереження. Дії з початком вогневої підготовки, відбиття атаки танків і піхоти.


3.
Заняття 3. Дії з початком вогневої підготовки,  відбиття атаки танків і піхоти.


4.
Заняття 4. Способи боротьби з авіацією противника.


5.
Заняття 5. Дії під час застосування зброї масового ураження.


6.
Заняття 6. Дії солдата у наступі. Висування на рубіж атаки, атака з подоланням мінно-вибухових та інших інженерних перешкод.


7.
Заняття 7. Подолання ділянки місцевості з радіоактивним зараженням.


8.
Заняття 8. Дії по обладнанню та маскуванню вогневої позиції, веденню спостереження, у пересуванні на місцевості у складі підрозділу.


9.
Заняття 9. Поняття про дії розвідувального дозору. Дії дозорних під час огляду місцевості та місцевих предметів, загороджень, мостів, різних перешкод. Дії в засаді. Бойові порядки та їх використання під час руху.


10
Заняття 10. Ознайомлення з озброєнням та бойовою технікою військової частини (підрозділом), їх призначення, тактико-технічна характеристика. Демонстрація озброєння та бойової техніки в дії.


11.
Заняття 11. Ознайомлення з роботою призовного пункту у РВК. Відвідування місць бойової слави з покладанням квитів.


Розділ ІV. Вогнева підготовка

4 год.
12.
Заняття 1. Тренування у одноманітності прицілювання, вирішення завдань на визначення прицілу і точки прицілювання. Основні заходи безпеки при проведенні стрільб в тирі та на військовому стрільбищі.


13.
Заняття 2. Удосконалення знань з будови автомата. Організація і порядок проведення стрільби з автомата. Виконання початкової вправи стрільби з автоматичної зброї.


14.
Заняття 3. Влучність стрільби. Вибір цілі, прицілу та точки прицілювання. Підготовка упора, виготовлення до стрільби, лежачи з упору. Умови виконання вправ стрільби з пневматичної гвинтівки. Виконання вправ стрільби з пневматичної гвинтівки.


15.
Заняття 5. Положення автоматника під час стрільби з місця і в русі в пішому порядку. Вибір і зайняття місця для стрільби. Прийоми стрільби з автомата під час приготування до стрільби, проведення і припинення стрільби. Тренування у приготуванні до стрільби.


Розділ VIII. Домедична підготовка

3 год.
16.
Тема 1. Правила транспортування травмованих.
Заняття 1. Способи та правила транспортування потерпілих при різноманітних ушкодження: перенесенням на руках, на плечах, на спині, з використанням носильних лямок і підручних засобів, на санітарних ношах.


17
Тема 2. Надання домедичної допомоги в секторі обстрілу.
Заняття 1. Алгоритм з надання домедичної допомоги у секторі обстрілу. Переведення пораненого в положення на боці (животі).
Зупинка кровотечі з ран шиї, тулуба, кінцівок.
Зупинка кровотечі з ран верхньої та нижньої кінцівки кінцівок (взаємодопомога). Зупинка кровотечі за допомогою спеціальних джгутів (самодопомога).


18.
Тема 3. Надання допомоги в секторі укриття.
Заняття 1. Алгоритм з надання домедичної допомоги у секторі укриття. Первинний огляд пораненого, визначення ознак життя. Переведення в стабільне положення. Накладання пов’язки на грудну клітку, голову, живіт. Накладання джгута на кінцівки. Зупинка кровотечі з рани тулуба за допомогою гемостатичних засобів (само- та взаємодопомога). Зупинка кровотечі з рани кінцівки за допомогою спеціальних перев’язувальних пакетів (само- та взаємодопомога).
































Календарно-тематичний план №3
для І курсу навчання дівчат та юнаків, які за станом здоров’я та релігійними поглядами не вивчають основи військової справи
(10 клас) на 2019-2020 навчальний рік
№ з/п
Теми
Дата прове-дення
Примітка
1.
Вступний урок
Військово-патріотичне виховання – складова патріотичного виховання молоді. Поняття національної безпеки держави. Розвиток національних Збройних Сил та інших військових формувань України - необхідна умова забезпечення могутності української держави. Підготовка до захисту Вітчизни - обов'язок кожного громадянина.
Зміст програми предмета «Захист Вітчизни», завдання кожного розділу, порядок проведення занять. Обов’язки та правила поведінки учнів на уроках.

1 год.
Розділ І. Основи медичних знань і домедичної допомоги

47 год.
2.
Тема 1. Основи законодавства України щодо охорони здоров’я людини.
Заняття 1. Основні документи нормативно-правової бази щодо захисту життя і здоров’я людини в Україні. Закон України «Основи законодавства України про охорону здоров’я». Закон України «Про екстрену медичну допомогу». Аналіз стану здоров’я людей в Україні. Основні принципи охорони здоров'я України.

10 год.
3.
Тема 2. Надання домедичної допомоги при раптовій зупинці серця.
Заняття 1. Рятувальний ланцюжок при раптовій зупинці серця. Алгоритм дій проведення серцево-легеневої реанімації.


4.
Заняття 2. Звільнення дихальних шляхів від сторонніх предметів – западання язика, нижньої щелепи, слизу, води тощо – та відкриття верхніх дихальних шляхів (підняти підборіддя та висунути нижню щелепу).


5.
Заняття 3. Основні правила та порядок проведення реанімації. Правила безпеки під час реанімаційних заходів.


6.
Заняття 4. Штучне дихання – його різновиди, методика та техніка проведення штучної вентиляції легенів.


7.
Заняття 5. Непрямий масаж серця, як спосіб відновлення діяльності серцево-судинної системи, методика його виконання.


8.
Заняття 6. Застосування автоматичного зовнішнього дефібрилятору.


9.
Заняття 7. Техніка проведення реанімаційних заходів одним та двома рятівниками.


10.
Заняття 8. Визначення, усунення та запобігання головних факторів, які загрожують життю постраждалого та оточуючих. Правила виклику бригади екстреної медичної допомоги.


11.
Заняття 9. Практичне тренування у парах: розміщення постраждалого без свідомості у відновлювальну позицію.


12.
Заняття 10. Практичне тренування у парах та трійках: проведення непрямого масажу серця і штучного дихання.


13.
Тема 3. Домедична допомоги при порушенні прохідності дихальних шляхів та інших невідкладних станах.
Заняття 1. Причини порушення прохідності дихальних шляхів.

8 год.
14.
Заняття 2. Основні прояви повної та неповної непрохідності верхніх дихальних шляхів.


15.
Заняття 3. Алгоритм відновлення прохідності верхніх  дихальних шляхів. Прийом Хеймліка.


16.
Заняття 4. Алгоритм надання допомоги при втраті свідомості.


17.
Заняття 5. Послідовність надання допомоги при різкому погіршенні загального стану.


18.
Заняття 6. Основні причини виникнення судом, прояви, послідовність надання домедичної допомоги.


19.
Заняття 7. Правила безпеки під час надання домедичної допомоги при відновленні прохідності дихальних шляхів. Практичне тренування у парах та трійках: відновлення прохідності дихальних шляхів


20.
Заняття 8. Практичне тренування у парах та трійках: послідовність надання допомоги при різкому погіршенні загального стану.


21.
Тема 4. Загальні поняття про травму. Механізм травми.
Заняття 1. Поняття про травму. Види та класифікація травм.

8 год.
22.
Заняття 2. Типи травм при дорожньо-транспортних пригодах та падінні з висоти. Основні травми у пішохода, велосипедиста, мотоцикліста, водія та пасажирів автомобіля.


23.
Заняття 3. Поняття про тупу та проникаючу травми та їх основні відмінності.


24.
Заняття 4. Вплив мінно-вибухової травми на організм людини.


25.
Заняття 5. Основні ознаки травм голови та грудної клітини.


26.
Заняття 6. Основні ознаки травм живота.


27.
Заняття 7. Основні ознаки травм скелетно-м’язової системи.


28.
Заняття 8. Правила поведінки при знаходженні у потенційно небезпечному місці та при виявленні небезпечних предметів.


29.
Тема 5. Надання домедичної допомоги при кровотечах.
Заняття 1. Види кровотеч. Ознаки та швидке розпізнавання загрозливої для життя кровотечі.

10 год.
30.
Заняття 2. Алгоритм дій при кровотечі. Правила особистої безпеки.


31.
Заняття 3. Техніка застосування прямого тиску на рану.


32.
Заняття 4. Техніка накладання турнікета на верхні та нижні кінцівки.


33.
Заняття 5. Техніка тампонування рани.


34.
Заняття 6. Техніка накладання компресійної пов’язки.


35.
Заняття 7. Методи виносу та переміщення поранених.


36.
Заняття 8. Правила безпеки під час надання домедичної допомоги при кровотечах. Практичне тренування в парах: накладання турнікету (джгута) на верхні та ніжні кінцівки.


37.
Заняття 9. Практичне тренування в парах: накладання джгута та давлючої пов’язки при артеріальної і венозної кровотечах.


38.
Заняття 10. Практичне тренування в парах: надання домедичної допомоги при кровотечах підручними засобами.


39.
Тема 6. Домедична допомога при травмах окремих анатомічних ділянок
Заняття 1. Поняття про переломи кісток, їх класифікація. Ознаки переломів.

10 год.
40.
Заняття 2. Вивихи суглобів, їх класифікація. Ознаки вивихів.


41.
Заняття 3. Порядок надання  домедичної допомоги при переломах і вивихах.


42.
Заняття 4. Особливості накладання шин типу Крамера та Sam Splint на верхню та нижню кінцівки. Транспортна іммобілізація кінцівок з допомогою косинок та підручних засобів.


43.
Заняття 5. Алгоритм надання домедичної допомоги при травмі голови.


44.
Заняття 6. Алгоритм надання домедичної допомоги при травмі хребта.


45.
Заняття 7. Алгоритм надання домедичної допомоги при травмі грудної клітки.


46.
Заняття 8. Алгоритм надання домедичної допомоги при травмі живота.


47.
Заняття 9. Особливості надання допомоги при травмі голови, очей та при знаходженні сторонніх тіл в рані.


48.
Заняття 10. Практичне тренування в парах: транспортна іммобілізація при травмуванні шиї, хребта, тазостегнових суглобів, верхніх та нижніх кінцівок, накладання шин


Розділ ІІ. Основи цивільного захисту

6 год.
49.
Тема 1. Нормативно-правова база цивільного захисту.
Заняття 1. Єдина державна система цивільного захисту та її складові. Законодавче та нормативно-правове забезпечення її функціонування.

1 год.
50.
Тема 2. Надзвичайні ситуації природного, техногенного, воєнного і соціально-політичного характеру.
Заняття 1. Причини виникнення та класифікація надзвичайних ситуацій. Загальні ознаки надзвичайних ситуацій.

5 год.
51.
Заняття 2. Рівні надзвичайних ситуацій.
Джерела небезпечних ситуацій у військовий час.


52.
Заняття 3. Надзвичайні ситуації, які характерні для регіону, їх наслідки для життєдіяльності населення та суб’єктів господарювання. Потенційно небезпечні об’єкти міста (району) та їх коротка характеристика.


53.
Заняття 4. Попередження виникнення можливих надзвичайних ситуацій. Правила безпечної поведінки при виникненні надзвичайних ситуацій


54.
Резерв
























Календарно-тематичний план №4
для ІІ курсу навчання дівчат та юнаків, які за станом здоров’я та релігійними поглядами не вивчають основи військової справи
(11 клас) на 2019-2020 навчальний рік
з/п
Теми
Дата
прове-дення
Примітка
Розділ 3. Міжнародне гуманітарне право (МГП) про захист цивільного населення

3 год.
1.
Тема 1. Основні положення МГП
Заняття 1. Історія виникнення МГП як галузі міжнародного публічного права. Призначення, сфера застосування МГП. Відмінність МГП від права людини. Принципи і норми МГП щодо захисту життя, інших прав цивільних осіб, захисту жертв збройних конфліктів. Женевські Конвенції 1949 року і Додаткові протоколи до них 1977 року – основні нормативно-правові акти МГП.


2.
Тема 2. Застосування МГП
Заняття 1. Захист цивільного населення, природного середовища та установок і споруд, які знаходяться захистом МГП. Спеціальний захист окремих категорій цивільного населення: захист жінок у випадку збройного конфлікту. Захист жертв війни – поранених, хворих і осіб, які зазнали аварії корабля.
Захист культурних цінностей у випадку збройного конфлікту.


3.
Тема 3. Засоби і методи ведення воєнних дій.
Заняття 1. Засоби ведення воєнних дій, що заборонені нормами МГП: конкретні види звичайної зброї невибіркової дії і зброї, що спричиняє надмірні страждання й ушкодження. Заборонені методи (способи) воєнних дій у збройних конфліктах. Відповідальність держав і фізичних осіб за порушення міжнародного гуманітарного права.


Розділ 1. Основи медичних знань і домедичної допомоги

11 год.
4.
Тема 7. Домедична допомога при опіках, тепловому та сонячному ударі, обмороженні, електротравмах, утопленні.
Заняття 1. Поняття про опіки. Характеристика термічних та хімічних опіків. Домедична допомога при термічних та хімічних опіках.

8 год.
5.
Заняття 2. Тепловий та сонячний удар, причини їх виникнення та симптоми розвитку. Домедична допомога при тепловому та сонячному ударах.


6.
Заняття 3. Обмороження та його періоди. Класифікація обмороження. Домедична допомога при обмороженнях.


7.
Заняття 4. Дія електричного струму на організм людини. Електротравма.


8.
Заняття 5. Ураження блискавкою. Правила безпеки під час допомоги при ураженні електричним струмом і блискавкою.


9.
Заняття 6. Надання домедичної допомоги при ураженні електричним струмом та при ураженні блискавкою.


10.
Заняття 7. Утоплення та тривале здавлювання. Правила безпеки при наданні допомоги.


11.
Заняття 8. Домедична допомога постраждалому при утопленні та тривалому здавлюванні.


12.
Тема 8. Отруєння. Домедична допомога при отруєннях, укусах комах, змій та диких тварин.
Заняття 1. Поняття про отруту і отруєння. Причини та способи потрапляння отрути до організму, шляхи її виведення. Основні ознаки та класифікація отруєнь. Характеристика побутових і виробничих отруєнь. Загальні принципи надання домедичної допомоги при отруєнні.

3 год.
13.
Заняття 2. Особливості функціонального отруєння нейротропними препаратами, алкоголем та нікотином. Отруєння речовинами, що є хімічною зброєю. Заходи безпеки під час надання домедичної допомоги.


14.
Заняття 3. Отруйні комахи та наслідки їх укусів. Клінічна картина дії отрути комах. Укуси отруйних змій. Симптоми загального отруєння від укусу змій. Домедична допомога. Укуси диких тварин, особливості надання домедичної допомоги.


Розділ 4. Домедична допомога в бойових умовах

15 год.
15.
Тема 1. Основні принципи надання домедичної допомоги в умовах бойових дій. Тактична медицина.
Заняття 1. Вступ до курсу тактичної медицини.
Причини превентивних смертей при бойовій травмі. Етапи надання домедичної допомоги.

1 год.
16.
Тема 2. Надання домедичної допомоги в секторі обстрілу.
Заняття 1. Надання допомоги на етапі під вогнем (CUF, Care Under Fire)

5 год.
17.
Заняття 2. План дій на етапі під вогнем. Техніка виносу пораненого з небезпечної зони.


18.
Заняття 3. Ознаки життєзагрозливої зовнішньої кровотечі. Застосування турнікетів для кінцівок.


19.
Заняття 4. Надання домедичної допомоги в зоні тактичних умов (TFC, Tactical Field Care).


20.
Заняття 5. Само- і взаємодопомога під час обстрілу.


21.
Тема 3. Надання допомоги в зоні тактичних умов.
Заняття 1. Послідовність дій за алгоритмом «MARCH». Загальні причини зміни стану свідомості.

9 год.
22.
Заняття 2. Зупинка кровотеч, що загрожують життю. Принцип тампонування ран.


23.
Заняття 3. Використання рекомендованих гемостатичних засобів. Використання компресійної пов’язки. Прямий тиск на рану.


24.
Заняття 4. Відновлення та забезпечення прохідності дихальних шляхів. Виведення нижньої щелепи. Безпечне введення носового (назофарингеального) повітроводу.


25.
Заняття 5. Проникаючі поранення грудей. Огляд грудної клітки. Використання герметизуючих (оклюзійних) наклейок. Поранення легень. Напружений пневмоторакс.


26.
Заняття 6. Повний огляд пораненого, зупинка всіх інших видів зовнішніх кровотеч. Тактично значущі ознаки шоку в поранених.


27.
Заняття 7. Надання домедичної допомоги при переломах, опіках, відмороженнях, проникаючому пораненні ока.


28.
Заняття 8. Накладання шин. Застосування жорсткого щитка при травмі ока. Загальновійськовий набір пігулок


29.
Заняття 9. Попередження гіпотермії та виявлення ознак черепно-мозкової травми. Підготовка до евакуації. Документація.


Розділ 2. Основи цивільного захисту

9 год.
30.
Тема 3. Основні способи захисту населення в надзвичайних ситуаціях.
Заняття 1. Основні принципи щодо захисту населення. Повідомлення про загрозу і виникнення надзвичайних ситуацій та постійного його інформування про наявну обстановку. Навчання населення вмінню застосовувати засоби індивідуального захисту і діяти у надзвичайних ситуаціях.

6 год.
31.
Заняття 2. Укриття людей у сховищах, медичний, радіаційний та хімічний захист, евакуація населення з небезпечних районів.


32.
Заняття 3. Спостереження та контроль за ураженістю навколишнього середовища, продуктів харчування та води радіоактивними, отруйними, сильнодіючими отруйними речовинами та біологічними препаратами.


33.
Заняття 4. Порядок дій в умовах особливого періоду, під час артилерійського обстрілу, у натовпі, у разі виявленні підозрілого предмету. Надання екстреної психологічної допомоги (самодопомоги) при перебуванні в екстрених ситуаціях.


34.
Заняття 5. Складання та вміст тривожної валізи на випадок термінової евакуації або переходу до захисних споруд (підвалів, погребів тощо).


35.
Заняття 6. Види терористичних проявів та способи дій терористів. Захист від терористичних проявів та дії населення в умовах надзвичайних ситуацій, пов’язаних з можливими терористичними проявами.


36.
Тема 4 Основи рятувальних та інших невідкладних робіт
Заняття 1. Характеристика зон стихійного лиха (ураганів, затоплень, пожеж, хімічного, радіаційного та бактеріологічного зараження тощо).

3 год.
37.
Заняття 2. Сутність, зміст і послідовність виконання рятувальних та інших невідкладних робіт. Заходи забезпечення рятувальних та інших невідкладних робіт. Заходи безпеки при проведенні рятувальних робіт.


38.
Заняття 3. Розшук уражених у завалах, а також в будинках, які пошкоджені і горять. Способи рятування людей з-під завалів, з верхніх поверхів напівзруйнованих будівель з використанням табельних і підручних засобів. Рятування людей із завалених і пошкоджених захисних споруд.


























НАВЧАЛЬНО-ТРЕНУВАЛЬНІ ЗАНЯТТЯ (ЗБОРИ) – 18 год.

з/п
Теми
Дата прове-дення
Примітка
Розділ 1. Основи медичних знань і домедичної допомоги

6 год.
1.
Тема 7. Домедична допомоги при опіках, тепловому та сонячному ударі, обмороженні, електротравмах, утопленні.
Заняття 1. Домедична допомога при опіках.

3 год.


1 год.
2.
Заняття 2. Домедична допомоги при тепловому та сонячному ударі.

1 год.
3.
Заняття 3. Домедична допомоги при обмороженні, електротравмах, утопленні.

1 год.
4.
Тема 8. Отруєння.
Заняття 1. Домедична допомоги при отруєннях.

3 год.
1 год.
5.
Заняття 2. Домедична допомоги при укусах комах та змій.

1 год.
6.
Заняття 3. Домедична допомоги при укусах диких тварин.

1 год.
Розділ 4. Домедична допомога в умовах бойових дій (тактична медицина)

12 год.
7.
Тема 2. Надання допомоги на етапі під вогнем.
Заняття 1. (CUF, Care Under Fire)
Техніка виносу пораненого з небезпечної зони.

4 год.
1 год.
8.
Заняття 2. Застосування турнікетів для кінцівок.

1 год.
9-10.
Заняття 3-4. Само- і взаємодопомога.

2 год.
11.
Тема 3. Надання допомоги в зоні тактичних умов.
Заняття 1. (TFC, Tactical Field Care)
Послідовність дій за алгоритмом «MARCH». Зупинка кровотеч, що загрожують життю. Принцип тампонування ран.

6 год.
1 год.
12.
Заняття 2. Використання рекомендованих гемостатичних засобів. Використання компресійної пов’язки. Прямий тиск на рану.

1 год.
13.
Заняття 3. Відновлення та забезпечення прохідності дихальних шляхів. Виведення нижньої щелепи. Безпечне введення носового (назофарингеального) повітроводу.

1 год.
14.
Заняття 4. Проникаючі поранення грудей. Огляд грудної клітки. Використання герметизуючих (оклюзійних) наклейок. Повний огляд пораненого, зупинка всіх інших видів зовнішніх кровотеч.

1 год.
15.
Заняття 5. Надання домедичної допомоги при переломах, опіках, відмороженнях, проникаючому пораненні ока. Накладання шин.

1 год.
16.
Заняття 6. Застосування жорсткого щитка при травмі ока. Попередження гіпотермії та виявлення ознак черепно-мозкової травми. Підготовка до евакуації.

1 год.
17-18.
 Контроль практичних навичок.
 Заняття 1-2.

2 год.


Немає коментарів:

Дописати коментар

Відкритий урок на тему "Автомат Калашнікова. Призначення і будова частин, механізмів автомата"